Święto Złotników 2024
30 listopada 2024 nasz krakowski Cech Złotników świętował, jak co roku, dzień swojego patrona, świętego Eligiusza. Po raz drugi z kolei uroczysta msza święta odbyła się w Bazylice Mariackiej, a celebrował ją ksiądz infułat Dariusz Raś.
Dalsza część wieczoru odbyła się w hotelu Ferreus.
Starszy Cechu Jacek Kurczab przywitał zaproszonych gości, koleżanki, kolegów i uczestników spotkania. Następnie odczytał pismo od Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, profesora Jana Klimka. Zaproszony gość, ze względu na swoje liczne obowiązki, nie mógł uczestniczyć w imprezie, ale z okazji Święta Złotników przysłał list skierowany do członków cechu.
Decyzją Zarządu cechu Profesor Jan Klimek został odznaczony Honorową Odznaką Cechową za działalność na rzecz rozwoju rzemiosła w Polsce. To już czwarty honorowy tytuł nadany przez Zarząd Cechu. Pierwsze dwa otrzymali panowie Janusz Kowalski i Ryszard Dąbrowa jako Honorowy Cechmistrz po zakończeniu swoich kadencji. W zeszłym roku tytuł honorowego Członka Cechu otrzymał Zdzisław Grzelka z Bractwa Kurkowego.
Po części powitalnej odbyło się wręczanie medali i odznaczeń wyróżnionym członkom cechu. Nagrody wręczali Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski w asyście Starszego Cechu Jacka Kurczaba i kierownik biura cechu Pani Agaty Lis.
Wyróżnienia otrzymali:
Andrzej Front – Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego
Janusz Muchajer – Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego
Benedykt Wacnik – Honorowa Odznaka Rzemiosła
Krzysztof Ziemba – Honorowa Odznaka Rzemiosła
Piotr Stelmach – Złota Odznaka Izbowa
Dominik Szczypczyk – Srebrna Odznaka Izbowa
Tomasz Paciorek – Srebrna Odznaka Izbowa
Robert Kiszka – Srebrna Odznaka Izbowa
Później nastąpiło losowanie spośród członków cechu, czwartej już, złotej sztabki (wykonanej ze złota próby 0,999 i masie 2g). Sztabkę wykonał Patryk Kurczab, a szczęście uśmiechnęło się do Marcina Czopa.
Wsród wszystkich gości został wylosowany złoty „grosz na szczęście” – trafił on do Katarzyny Skowronek.
Podczas spotkania na jednej ze ścian goście mogli obejrzeć prezentację dotyczącą historii Cechu Złotników przygotowaną przez Magdalenę Maślerz.