95-lecie powstania Izby Rzemieślniczej w Krakowie

W tym roku obchodzimy 95-tą rocznicę powstania Izby Rzemieślniczej w Krakowie. W 1928 roku, na mocy rozporządzenia Prezydenta RP, Minister Przemysłu i Handlu powołał 17 izb rzemieślniczych. W 2001 roku zmieniła nazwę na Malopolska Izbę Rzemiosła i Przedsiebiorczosci.

Władze MIRiP postanowiły godnie uczcić ten wyjątkowy jubileusz.

27 maja 2023 o godzinie 10:00 uroczystości rozpoczęto mszą świętą w kościele Mariackim. Po mszy świętej uroczysty orszak złożony z przedstawicieli cechów ze sztandarami oraz rzemieślnicy przemaszerowali przez płytę Rynku Głównego. Złożono kwiaty przy studni Walentego Badylaka oraz na płycie Tadeusza Kościuszki.

Kolejna część oficjalnych uroczystości miała miejsce w renomowanym hotelu Holiday Inn. W imieniu Zarządu Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości pan Prezes Janusz Kowalski serdecznie powitał zaproszonych gości oraz zgromadzonych rzemieślników. Podczas uroczystości miało miejsce odczytanie listu gratulacyjnego ze strony Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudy, który objął honorowy patronat nad jubileuszem.

Następnie w uroczysty sposób wręczono  państwowe odznaczenia: srebrne i brązowe krzyże zasługi. Osobne wyróżnienia przyznał Prezydent Miasta Krakowa profesor Jacek Majchrowski.

Zarząd Związku Rzemiosła Polskiego nadał najwyższe rzemieślnicze wyróżnienia, Szable Jana Kilińskiego. Wręczeń dokonał prezes ZRP pan Jan Gogolewski w asyście dwóch wiceprezesów Jana Klimka (Prezesa IRMiŚP w Katowicach) oraz Janusza Kowalskiego (Prezesa MIRiP w Krakowie).

W tym miejscu z ogromną satysfakcją informujemy, że na wniosek Zarządu Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Związek Rzemiosła Polskiego uhonorował Platynowymi Medalami im. Jana Kilińskiego trzech naszych kolegów: Jacka Kurczaba, Andrzeja Bielaka i Andrzeja Fronta. W sumie zostało wręczonych ok. 50 wyróżnień i odznaczeń.

Pod nieobecność Starszego Cechu Jacka Kurczaba, zarząd cechu reprezentowali:  Podstarszy Cechu Janusz Muchajer, członek zarządu Irena Tąta oraz honorowy członek cechu pan Ryszard Dabrowa.

Uroczysta Msza Święta w Kościele Mariackim w Krakowie.
Przedstawiciele cechów ze sztandarami w Kościele Mariackim.
Od lewej: Andrzej Dębowski wiceprezes MIRiP, Jan Klimek wiceprezes ZRP, Janusz Kowalski Prezes MIRiP, Jan Gogolewski Prezes ZRP, infułat Kościoła Mariackiego Ireneusz Raś , wiceprezes MIRiP Grzegorz Mielnicki
Po mszy świętej na płycie Rynku Głównego.
Przedstawiciele Cechu Złotników z wieńcem. Od lewej: Janusz Muchajer, Irena Tąta, Ryszard Dąbrowa.
Poczet sztandarowy: Jacek Łokas, Grzegorz Tryjefaczka, Ireneusz Krzemień
Przedstawiciele Cechu Złotników przy płycie Tadeusza Kościuszki.
Irena Tąta.
Orszak na Rynku Głównym.
Uroczyste wręczanie wyróżnień i odznaczeń.