640 lat Cechu Złotników w Krakowie
W tym roku przypadła 640 rocznica powstania krakowskiego Cechu Złotników. Uroczystość została połączona z corocznym świętem patrona złotników, św.Eligiusza.
Obchody zwyczajowo rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, tym razem w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Bazylice Mariackiej. Mszę celebrował infułat Bazyliki Mariackiej Dariusz Raś.
Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia przed głównym ołtarzem.
Spotkanie koleżeńskie odbyło się w hotelu Ferreus. Część oficjalną rozpoczął krótki wykład na temat historii złotnictwa w Krakowie. Wygłosił go członek honorowy Cechu, Michał Myśliński, historyk sztuki, szczególnie zainteresowany historią naszego zgromadzenia. Dr hab. Michał Myśliński jest autorem kilku książek na temat historii krakowskiego Cechu Złotników.
W trakcie uroczystości zostały przyznane odznaczenia. Nagrody wręczali Janusz Kowalski, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, Andrzej Dembowski, wiceprezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Starszy Cechu Złotników Jacek Kurczab w asyście członków Zarządu: Ireny Tąty i Krzysztofa Buły oraz kierowniczki Cechu, Agaty Lis.
Związek Rzemiosła Polskiego przyznał Zbigniewowi Góreckiemu Platynowy Medal im. J. Kilińskiego.
Srebrny Medal im. J. Kilińskiego otrzymal Janusz Muchajer.
Izba Rzemieślnicza przyznała i wyróżniła Zlota Odznakę Rzemiosła Wiesława Wilka i Benedykta Wacnika.
Srebrną Odznakę Rzemiosła otrzymał Marcin Czop i Jacek Łokas.
Podczas imprezy Zarząd Cechu przyznał Starszemu Bractwa Kurkowego Zdzisławowi Grzelce honorową odznakę Cechu za jego wieloletnią pracę nad budowaniem wizerunku Bractwa w Polsce i za granicą, działalność i pomoc dla Ukrainy oraz dbałość o kontakt pomiędzy Cechami.
Spotkaniu towarzyszyła prezentacja autorstwa Magdaleny Maślerz. Na ekranie wyświetlała się historia Cechu w formie historycznych fotografii. Późniejszą atrakcją było losowanie nagród, książek i srebrnych sztabek zaprojektowanych, wykonanych i darowanych przez Patryka Kurczaba. Wylosowany został tradycyjnie złoty grosz na szczęście i, najważniejsze, nagroda wieczoru, sztabka z czystego złota. Była to już trzecia z kolei taka nagroda losowana podczas święta Eligiusza. Dla przypomnienia: pierwszą, w 2021 roku wylosował Ryszard Dąbrowa. Drugą (2022), Mariusz Maj. W tym roku los uśmiechnął się do Artura Węca.
Walka i emocje dopisywały w trakcie licytacji unikatowej sztabki, przygotowanej specjalnie na uroczystość 640-lecia Cechu. Była to wyjątkowa sztabka z grawerem przygotowanym specjalnie na tę okoliczność.
640-lecie istnienia Cechu to rocznica, która zaowocowała otrzymaniem przez naszą organizację wyjątkowych podarunków. Cech otrzymał dyplom gratulacyjny ze srebrnym logo Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, który wręczył Prezes Janusz Kowalski, dyplom od Urzędu Probierczego przekazany przez Dyrektora Wojciecha Jarzynę, gratulacje i dyplom od Cechu Śląskiego, który wręczyła Starsza Cechu, Iwona Lis-Filipczyk, srebrną statuetkę kura od Starszego Bractwa Kurkowego Zdzisława Grzelki i Prezesa Przedsiębiorców Budowlanych Janusza Chwajoła oraz dyplom z gratulacjami od Cechu Skórzanego, który wręczył Starszy Cechu Jan Baltaza.
Bardzo dziękujemy za finansowe wsparcie tegorocznym darczyńcom Święta Złotników: Mariuszowi Majowi, Szymonowi Słapińskiemu i Patrykowi Kurczabowi.