Historia kaplicy św. Eligiusza

Niedawno podczas robienia porządków w dokumentach, Starszy Cechu Jacek Kurczab odnalazł historyczną ulotkę poświęconą kaplicy złotników w kościele franciszkanów w Krakowie. Prospekt opracował mistrz Krzysztof Gubała specjalnie na otwarcie kaplicy w 2008 roku. W materiałach jest zawarta historia kaplicy, informacje na temat patrona złotników – świętego Eligiusza oraz historia Cechu Złotników w Krakowie.

W kaplicy znajduje się kopia obrazu przedstawiająca św. Eligiusza wykonana przez profesora Zdziarskiego w 1976 roku. Obraz został zamówiony przez Sekcję Złotników działającą przy Cechu Rzemiosł Metalowych (starszym cechu był wówczas Gustaw Śliwa, a pomysłodawcą projektu mistrz Tadeusz Szwed). Oryginał znajduje się w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.